0

علائم خرابی بلبرینگ کلاچ و روش‌های تشخیص آن

علائم خرابی بلبرینگ کلاچ
بازدید 1253

علائم خرابی بلبرینگ کلاچ میتواند موارد زیادی داشته باشد ، نحوه عملکرد بلبرینگ کلاچ به این صورت است که هنگام فشار دادن کلاچ مورد استفاده قرار گرفته و انتقال نیروی موتور به چرخ ها میشود. بعضی مواقع احساس خالی شدن کلاچ ماشین و صدای کلاچ تغییر میکند که علائم خرابی بلبرینگ کلاچ میباشد که بیشتر میزان خرابی در پراید ، تیبا ، پیکان ، سمند ، 405 مشاهده میشود. علائم خرابی بلبرینگ کلاچ چیست؟ تعمیر بلبرینگ کلاچ میتواند راه به صرفه ای باشد ؟ در ادامه با لیوسان مگ همراه باشید تا به سوالات شما پاسخ دهیم .

بلبرینگ کلاچ چیست؟

بلبرینگ کلاچ به صورت کلی هنگام فشار دادن کلاچ به طور موقت ارتباط دنده با چرخ ها قطع شده و شما میتوانید دنده را تعویض کنید. کلاچ از ( صفحه کلاچ ، چرخ لنگر ، بلبرینگ کلاچ و صفحه فشار) تشکیل میشود. بلبرینگ کلاچ یه قطعه ساده است ولی کارایی بالایی دارد خرابی بلبرینگ کلاچ در تعویض دهنده اثر میگذارد. برای جلوگیری از هزینه زیاد هنگام خرابی کلاچ سریعا مورد را پیگیری و رفع کنید در غیر اینصورت موجب خرابی سایر اجزای دنده و گیربکس می شود. کارکرد بلبرینگ به این صورت است که هنگام فشار دادن کلاچ بلبرینگ به چرخ لنگر نزدیک تر میشود .

 علائم خرابی بلبرینگ کلاچ
علائم خرابی بلبرینگ کلاچ

تست عملکرد بلبرینگ کلاچ

برای تست خرابی بلبرینگ کلاچ با صدا میتوانید تشخیص دهید به این صورت که صدا از ناحیه گیربکس و پدال کلاچ شنیده میشود برای بررسی روی حالت دنده یک رها کنید صدای شنیده میشود که نشان میدهد بلبرینگ پاره یا فسرده شده است برای اینکه متوجه منظور شوید کلاچ را نگه دارید و گیربکس را به حالت در بیاورید اگر صدای ادامه داشت به این دلیل است که بلبرینگ شما پاره شده است و اگر صدا تمام شد بلبرینگ فسرده است .

تست عملکرد بلبرینگ کلاچ
تست عملکرد بلبرینگ کلاچ

علت خرابی بلبرینگ کلاچ

1. روان‌سازی نامناسب

اگر میزان روان کننده بسیار کم باشد قطعا فلزات با هم در تماس در نتیجه باعث اصطکاک و گرمای شدید خواهد شد که با گرما و سرما موجب انبساط بلبرینگ کلاچ شده و افزایش بار زیاد میشود توجه داشته باشید تاریخ انقضاء ویسکوزینه روغن مصرفی اهمیت زیادی در خرابی بلبرینگ کلاچ دارد.

2. آلوده بودن بلبرینگ کلاچ

آلوده بودن بلبرینگ کلاچ میتواند یکی از موارد ذکر شده خرابی بلبرینگ کلاچ شود. منظور از الودگی ، زمانی اتفاق می افتد که هنگام کار ذراتی وارد لوله بلبرینگ میشود که این آلودگی میتواند موجب لرزش ماشین و تولید گرمای بیش حد از شود همچنین موجب تیز شدن لبه های اطراف بلبرینگ میشود. که با نگاه کردن به دورن بلبرینگ اگر فرو رفتگی یا تشکیل دهانه وجود دارد به دلیل است که بلبرینگ کلاچ شما آلوده شده است.

3. بار زیاد روی بلبرینگ کلاچ

بار زیاد روی بلبرینگ فشار بین حباب و میله بلبرینگ کلاچ زیاد شده که در نتیجه پلاستیک تغییر شکل داده و این موضوع موجب میشود قسمت های داخلی و خارجی بلبرینگ شکل یکنواخت خود را از دست بدهند. همچنین در سیستمی با شفت چرخان و بار شعاعی بیشتر ، بخش داخلی تغییر شکل یکنواختی را نشان داده. نصب نادرست بلبرینگ، نیروی گریز از مرکز و عدم تعادل شفت از عواملی هستند که می‌توانند بار زیادی روی بلبرینگ ایجاد کنند.

4. بار خیلی کم روی بلبرینگ کلاچ

بار خیلی کم روی بلبرینگ کلاچ زمانی اتفاق می افتد که غلتک و میله بلبرینگ نیرو کافی وجود نداشته باشد که موجب لغزش و حباب های بلبرینگ در نتیجه تولید گرمای بیش از حد میشود که این امر در خودرو های که با سرعت بالا سرعت می کند اتفاق می افتد.

5. آسیب محفظه بلبرینگ کلاچ

برای جلوگیری از آسیب های محفظه بلبرینگ کلاچ سعی کنید از شتاپ سریع و بارگیری کم خودداری کنید که این امر باعث میشود غلتنده به طرفین محفظه برخورد داشته باشد و با بارگیری کم میتواند با تنظیم جبران کرد و در مورد شتاپ سریع باید از محفظه های مقاوم تری با جنس برنز و برنجی استفاده کرد.

6. آسیب ناشی از خمیدگی‌های جزئی

هنگامی که دو فلز با یک دیگر برخورد کنند در اثر این برخورد اصطکاک ایجادو در نتیجه اکسیداسیون ناشی از اصطکاک مالشی میشود که همانند یک لکه کوچک زنگ زدگی به وجود می اید و زمانی اتفاق می افتد که فاصله های بین حلقه خارجی و محفظه داخلی حلقه و شفت زیاد باشد که با کاهش این فاصله میتوانید این مشکل را رفع کنید و برای اطمینان از لیز نخوردن بلبرینگ از گیره استفاده کنید .

علائم خرابی بلبرینگ کلاچ

بلبرینگ کلاچ میتواند بر اثر تصادف یا استفاده از آن برای چندین سال خراب شود که باید آن را تعمیر یا تعویض کنید که از ایجاد مشکلات دیگر جلوگیری کنید بخش های کلاچ و گیربکس نقش مهمی برای عملکرد خودرو و ایمنی دارند که اگر بلبرینگ کلاچ کارایی مناسب نداشته باشد قطعا عملکرد خودرو شما کمتر میشود. 4 مورد از علائم خرابی بلبرینگ کلاچ را برای شما شرح دادیم .

  • صداهای عجیب
  • لرزش پدال کلاچ؛ یکی از رایج‌ترین علائم خرابی بلبرینگ کلاچ
  • مسائل مربوط به تعویض دنده
  • کلاچ بسیار سفت

با خدمات و فروشگاه لیوسان با ما همراه باشید.

خدمات یدک کش لیوسان که در یدک کش شرق تهران و یدک کش غرب تهران فعالیت میکند که در صورت هر گونه مشکل میتوانید با ما در ارتباط باشید.

فروش لوازم همانند چادر خودرو بی ام و ، چادر خودرو بنز میتوانید از فروشگاه اینترنتی لیوسان خریداری کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *