0

علت سفت شدن پدال ترمز خودرو چیست؟ آموزش رفع سفتی پدال

سفت شدن پدال ترمز خودرو
بازدید 10193

علت سفت شدن پدال ترمز خودرو یا خالی شدن ترمز به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداحت. قطعا ترمز خودرو یکی از مهمترین بخش های آن به شمار می رود و علت سفت شدن پدال را بررسی میکنیم. در صورتی که ترمز خودرو شما سفت شده است بهتر است این مشکل را رفع کنید چرا که در زمان رانندگی خطرات زیادی در پی خواهد شد و به همین دلیل سفت شدن پدال ترمز خودرو های داخلی را بررسی خواهیم کرد. با لیوسان مگ همراه ما باشید.

قبل از بررسی سفت شدن پدال ترمز خودرو باید طرز کار سیستم ترمز خودرو اشنا شویم. ترمز وسیله ای مکانیکی است که با جذب انرژی از قوای محرکه خودرو باعث کاهش سرعت آن می شود. سیستم ترمز برای کاهش سرعت یا توقف کامل خودرو بکار می رود. و در بیشتر ترمز های امروز از سیستم اصطکاکی استفاده می شود تا سرعت خودرو کاهش یابد. این عمل اصطکاک باعث می شود به مقدار زیادی گرما تولید شود. در خودرو الکتریکی این انرژی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و میتوان انرژی آن را ذخیره کرد.

سفت شدن پدال ترمز خودرو
سفت شدن پدال ترمز خودرو

ممکن است سیستم و مکانیسم ترمز در هر خودرو متفاوت باشد. به عنوان مثال در خودرو های مسابقه ای درگ از ترمز های چرخ و چتر پشتی برای کاهش سرعت و توقف استفاده می شود. تقریبا در تمامی وسیله نقلیه چرخ دار از ترمز استفاده شده که میتوانیم توسط آن وسیله نقلیه را کنترل کنیم. در خودرو های امروزی و مدرن دارای ترمز های هیدرولیکی سیلندری هستند که با فشردن پدال عمل میکنند که باعث می شود پیستون عمل کرده و لنت های ترمز با دیسک ها اصطکاک ایجاد کند و در نهایت سرعت کاهش و متوقف شود. در ترمز های کاسه ای نیز عملکرد مشابهی دارند.

سفت شدن پدال ترمز خودرو
سفت شدن پدال ترمز خودرو

حال که به سیستم ترمز خودرو آشنا شدیم بهتر است که علت سفت شدن پدال ترمز خودرو بپردازیم حالا از کجا بفهمیم که پدال ترمز سفت شده است؟ این مورد قطعا راننده خودرو متوجه آن خواهد شد که پدال ترمز در حالت عادی سفتی متعادل دارد و به عبارت دیگر نه خیلی سفت است و نه خیلی شل! در صورتی که پدال ترمز سفت می شود به احتمال زیاد مشکلی در این سیستم به وجود امده است که حتما می بایست نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

سفت شدن پدال ترمز خودرو
سفت شدن پدال ترمز خودرو

یکی از عواملی که باعث سفت شدن پدال ترمز خودرو می شود مربوط به کیفیت روغن ترمز به واسطه عمر بالا و یا کثیف شدن آن باشد همچنین میتواند مشکل در بخش های دیگر سیستم ترمز مانند بوستر و شلنگ خلا و کفشک ها باشد.رانندگان باید به کیفیت روغن ترمز توجه ویژه ای داشته باشند که متاسفانه اکثر رانندگان به کیفیت روغن و ترمز آن توجه ندارد و با گذشت چندین سال از عمر خودرو روغن خودرو خود را تعویض نمی کنند و این عمر باعث می شود که سیستم ترمز را تحت تاثیر قرار دهد همچنین به دنبال این میتواند باعث خرابی بوستر ترمز و سفت شدن پدال ترمز شود.

علت سفت شدن پدال ترمز پژو

همانطور که می دانید یکی از قدیمی ترین خودرو های کشور ما پژو 405 میباشد که خوشبختانه این خودرو دیگر تولید نمی شود این خودرو از سیستم ترمز دیسکی خنک شونده در جلود و ترمز های عقب کاسه ای استفاده میکند در این خودرو یعنی پژو 405 سیستم ترمز ضد قفل توزیع الکترونیکی نیرو ترمز مجهز است که از جمله دلایل احتمالی سفت شدن پدال ترمز پژو میتواند به خرابی بوستر ترمز، شلنگ وکیوم، خم شدگی شدید در شلنگ های ترمز و کثیف شدن روغن ترمز اشاره کرد.

سفت شدن پدال ترمز پژو
سفت شدن پدال ترمز پژو

علت سفت شدن پدال ترمز پراید چیست؟

دو مدل سیستم ترمز در پراید داریم که نسخه معمولی بدون ABS در نسخه‌های قدیمی و دارای ABS در مدل‌های جدیدتر است. که تنها تفاوت این دو سیستم به ابعاد پمپ ترمز و بوستر میباشد که در ترمز های معمولی پراید ابعد بوستر و پمپ کوچک تر است. ترمز پراید از دیسک در بخش جلو و کاسه‌ای در عقب طراحی شده است هرچند قدرت توقف آن‌ها خیلی بالا نیست و در زمان رانندگی باید نهایت دقت را داشته باشد. همچنین با استفاده مکرر از ترمزها شاهد افت توان آن‌ها به خاطر داغ کردن خواهید بود. سفت شدن پدال ترمز در پراید نیز رخ می‌دهد و دلیل آن می‌تواند مشابه دلایل سفت شدن پدال ترمز پژو باشد که شامل مشکل در سیستم بوستر و شلنگ خلأ، کثیف بودن روغن ترمز، عدم طی شدن کافی کورس پدال و… خواهد بود.

علت سفت شدن پدال ترمز سمند

سمند بر پایه پژو ۴۰۵ طراحی و ساخته شده است بنابراین از نظر سیستم ترمز تفاوت چندانی بین این دو خودرو وجود ندارد. در سمند نیز سیستم ترمز جلو از نوع دیسکی خنک شوند و در بخش عقب از نوع کاسه‌ای میباشد که این خودرو نیز به ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز مجهز است و سفت شدن پدال ترمز سمند نیز دلایلی مشابه با پژو دارند.

علت سفت شدن پدال ترمز پژو 405

همانطور که گفتیم کثیفی روغن ترمز یکی از نشانه های اصلی باعث سفت شدن پدال ترمز خودرو میباشد همچنین تغییر رنگ آن میتواند مشکل ساز باشد. همچنین توجه کنید که نشتی در شلنگ خلا و ایراد بوستر ترمز در خودرو خود نداشته باشید.

سفت شدن پدال ترمز 206

این خودرو یعنی پژو 206 در تیپ های گوناگونی تولید شده است که محبوترین آن تیپ 2 و تیپ 5 میباشد هر یک از این تیپ ها تفاوت های دارند که 206 تیپ دو از سیستم ترمز جلو دیسکی و عقب کاسه ای استفاده میکنند که مجهز به سیستم ضد قفل و توزیع الکترونیکی هستند. در پژو 206 تیپ 5 ترمز های دیسکی و در هر چهار چرخ مجهز استفاده است شده است. دلایل سفت شدن پدال خودرو در 206 نیز همانند سایر خودرو ها بوده که با افت کیفیت روغن ترمز، وجود مشکل در بوستر و شلنگ‌های مربوطه و… جزو دلایل سفتی پدال ترمز 206 هست.

سفت شدن پدال ترمز پژو
سفت شدن پدال ترمز پژو 206

سفت شدن ناگهانی پدال ترمز

در صورتی که پدال ترمز خودرو شما بصورت ناگهانی سفت می شود باید قسمت های بوستر را بررسی کنید و عملکرد آن مطمئن شوید. برای بررسی این موضوع در زمان خاموش بودن پیشرانه پا را روی پدال ترمز فشار دهید و استارت بزنید در صورتی که بوستر عملکرد درستی داشته باشد پدال ترمز اندکی پایین تر خواهد رفت همچنین شلنگ های مربوطه را بررسی کنی که نشتی وجود نداشته باشد.

علت شل شدن پدال ترمز

سفت شدن پدال ترمز خودرو شل شدن یا خالی شدن ترمز یکی از خطرناک ترین بخش های یک خودرو میتواند باشد دلایل مهم سفت شدن پدال ترمز میتوان به به وجود هوا در سیستم ترمز، وجود ایراد در سیستم ترمز ضد قفل ،کالیپرهای ترمز مشکل‌دار، نشتی روغن ترمز و وجود رطوبت در آن و… اشاره کرد.

سفت شدن ناگهانی پدال ترمز خودرو در چیست؟

درصورتی‌که پدال ترمز به‌صورت ناگهانی سفت شود باید در بخش بوستر جست‌وجو کرد.

علت شل شدن پدال ترمز

دلایل مهم سفت شدن پدال ترمز میتوان به به وجود هوا در سیستم ترمز، وجود ایراد در سیستم ترمز ضد قفل ،کالیپرهای ترمز مشکل‌دار، نشتی روغن ترمز و وجود رطوبت در آن و… اشاره کرد.


همچنین شما میتوانید با تخفیف 45 درصدی چادر بی ام و ، چادر بنز را خریداری کنید.

یدک کش شرق تهران ،یدک کش غرب تهران ، یدک کش شمال تهران ، بنزین سیار تهران ، وانت بار تهران، یدک کش جنوب تهران، یدک کش اصفهان، باربری تبریز، وانت بار ارومیه، اجاره ماشین در کیش یکی از خدمات شرکت لیوسان بوده که با کلیک کردن بر روی تصویر زیر میتوانید شماره یدک کش تهران را ذخیره کنید و در صورت نیاز تماس بگیرید و از خدمات یدک کش ما بهرمند شوید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *